niedziela, 2 listopada 2014

Pepita de Oliva

Niezwykła osobowość, artystyczne sukcesy, zagraniczne występy, romans i nieślubne dzieci. XIX-wieczna Europa szalała na punkcie pewnej tancerki.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 21. – Cieszyn d. 30. Lipca. – R. 1853

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 30. – Cieszyn d. 1. Października. – R. 1853

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 31. – Cieszyn d. 8. Października. – R. 1853

Pepita de Oliva urodziła się w 1830 roku w Maladze, w ubogiej cygańskiej rodzinie. Naprawdę nazywała się Josefa Dominga Duran Ortega. Jako młoda dziewczyna wyjechała do Madrytu gdzie rozpoczęła naukę i zaczynała swoją karierę. Była uczennicą tancerza Juana Antonio Oliva, z którym pobrała się w 1851 roku.

Jej sława rozpoczęła się gdy razem z zespołem z Madrytu przybyła do Niemiec w 1852 roku. Zdobyła pierwsza nagrodę w konkursie w Stuttgarcie, sukcesy odniosła również w Lipsku i Berlinie. W Berlinie Pepita poznała Lionela Sackville-Westa, drugiego barona Sackville i brytyjskiego dyplomatę, z którym miała romans. Mieli pięcioro dzieci lecz żadne nie zostało przez barona uznane. W 1857 roku baron Sackville kupił w miejscowości Arcachon we Francji willę, w której mieszkał razem z Pepitą i ich dziećmi. Nazwał ją Villa Pepa.

Pepita de Oliva zmarła w 1870 roku. Sackville-West pochował swoją ukochaną w ogrodzie Villa Pepa. Na nagrobku wygrawerował napis: „Tu leży Josefina, hrabina Sackville”.

Po śmierci Lionela (w 1908 roku) jeden z synów nazywając siebie Ernest Henri Jean Baptiste Sackville-West, twierdził, że jest prawowitym synem i spadkobiercą swego ojca. Zapewnił, że między 1863 a 1867 Sackville-West poślubił Pepitę. Sprawa trafiła przed angielskie sądy w latach 1909-1910. Postanowiono, że dzieci z tego związku były bezprawne, ponieważ przez cały czas związku Pepita prawnie nadal była żoną Juana Antonio Olivy.

Na cześć Pepity nazwano wzór tkaniny – małych, naprzemiennych, czarnych i białych kwadratów.

Tekst pierwotnie ukazał się na Histmag.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz