niedziela, 8 czerwca 2014

Porcelanowa wieża w Nankinie

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla nauki, przemysłu i zabawy.
Ner. 23. – Cieszyn 4. czerwca. – Rok 1859.

17 lipca 1402 roku władzę w Chinach przejął czwarty syn założyciela dynastii Ming – Yongle. Stolicą cesarstwa było wówczas miasto Nankin, w którym około 1412 roku cesarz zlecił budowę niezwykłej wieży. Zbudowana na planie ośmiokąta o średnicy 97 metrów i wysoka na 79 metrów wieża pokryta była najwyższej jakości porcelanowymi kaflami, na których namalowano przeróżne wzory, w tym wizerunki zwierząt, kwiatów, pejzaże oraz liczne buddyjskie obrazy. Całość była tak doskonale zaprojektowana aby za dnia i w nocy dawać wspaniały spektakl świateł i obrazów. Porcelanowa Wieża służyła jako buddyjska pagoda, w związku z czym zwano ją również Porcelanową Pagodą. Wieża była tak wspaniała, że zaliczano ją do siedmiu cudów średniowiecznego świata, a mieszkańcy Nankinu traktowali ją jako skarb narodowy. Niestety do dzisiaj z wieży ostały się jedynie jej szkice i grafiki.

W 1851 roku w Chinach wybuchło powstanie ludowe, zwane powstaniem tajpingów. Przywódcą powstania został Hong Xiuquan, który uznając się za młodszego brata Jezusa, stworzył nową religię i ogłosił powstanie Niebiańskiego Królestwa Wielkiego Pokoju (chin. Tàipíng Tiānguó). W 1853 roku powstańcy zdobyli Nankin, nadając mu nazwę Niebiańskie Miasto i organizując w nim swoją stolicę. Rebelianci zniszczyli również buddyjskie obrazy w Porcelanowej Wieży oraz jej wewnętrzne schody. Koniec końców w 1856 roku zburzyli wieżę całkowicie.

Ciekawostką jest, że w 2010 roku chiński biznesmen Wang Jianlin przekazał miastu miliard juanów (ok. 156 milionów dolarów) na odbudowę wieży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz