Cesarz Franciszek Józef cieszył się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców Cieszyna. Sympatia ta często ujawniała się na łamach Gwiazdki Cieszyńskiej. Dlatego informacje o zaręczynach i ślubie młodego władcy wzbudziły nie lada radość.
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.Ner. 25. – Cieszyn d. 27. Sierpnia. – R. 1853.
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 26. – Cieszyn d. 3. Września. – R. 1853.
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 28. – Cieszyn d. 17. Września. – R. 1853.
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 11. – Cieszyn d. 18. Marca. – R. 1854.
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 11. – Cieszyn d. 18. Marca. – R. 1854.
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 13. – Cieszyn d. 15. Kwietnia. – R. 1854.
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.
Ner. 15. – Cieszyn d. 29. Kwietnia. – R. 1854.
2 grudnia 1848 zaledwie osiemnastoletni Franciszek Józef został proklamowany Cesarzem Austrii. Kawaler o takiej pozycji i władzy był idealnym kandydatem na męża i wiele ówczesnych, młodych kobiet na pewno marzyło aby stać się wybranką jego serca. Oczywiście Cesarz nie mógł żenić się z byle kim, dlatego poszukiwaniami żony zajęła się matka Franciszka, arcyksiężna Zofia Wittelsbach. Wybór padł na Helenę Karolinę Wittelsbach (zwana Nene) córkę Ludwiki i Maksymiliana Wittelsbachów.
Latem 1853 roku Helena z matką zostały zaproszone do austriackiego kurortu Bad Ischl. Razem z nimi pojechała również młodsza córka Ludwiki – Elżbieta (zwana Sissi). W podalpejskim kurorcie miało dojść do zaręczyn Franciszka Józefa z Heleną. Historia potoczyła się jednak zupełnie inaczej. Franciszek gdy tylko ujrzał obie siostry, od pierwszego wejrzenia zakochał się w szesnastoletniej Elżbiecie.
4 marca 1854 roku przygotowano specjalny kontrakt dotyczący spraw majątkowych i posagu Sissi. Posag obejmował 50 tysięcy florenów a także wyprawę ślubną. Przygotowano również 12 tysięcy dukatów na wypłatę tzw. Morgengabe czyli zadośćuczynienia za utraconą niewinność, które wypłacano małżonce lub jej rodzinie po nocy poślubnej. Ponadto Franciszek zadeklarował wypłacanie Sissi 100 tysięcy florenów rocznie w wypadku wdowieństwa. Ze względu na bliskie pokrewieństwo młodych (byli kuzynami) konieczne było jeszcze uzyskanie dyspensy papieża.
Ślub odbył się 24 kwietnia 1854 roku w kościele Augustianów w Wiedniu a udzielał go Joseph Othmar von Rauscher. Nie wiadomo dokładnie jak wyglądała suknia ślubna panny młodej. Prawdopodobnie miała na sobie biało-srebrną suknię z bardzo długim welonem i trenem, zdobioną haftami mirtu, uwieńczoną koroną z opali i brylantów. Na głowie miała diamentową koronę. Suknia nie zachowała się do dzisiaj, być może zaginęła. Istnieje przekaz, według którego Sissi przekazała ją bazylice Maria Taferl, gdzie przerobiono ją na ornat kapłański. Inne źródła podają, że w 1901 roku część sukni przekazano księżom kościoła Matthiaskirche w Budapeszcie.
Po ceremonii ślubnej cesarska para, w bogato zdobionej karecie, przejechała ulicami Wiednia. Tego dnia świętowano w całym Cesarstwie, organizowano festyny i zabawy. Z kolei Franciszek Józef z okazji swojego ślubu ogłosił amnestię, na mocy której zwolniono wielu więźniów lub skrócono wyroki. Cesarska para doczekała się czworo dzieci: Rudolfa, Zofii, Gizeli i Marii Walerii.
Tekst pierwotnie ukazał się na Histmag.org
Bardzo ciekawy artykuł. Zerknijcie sobie tu na stronkę https://sfeo.agency/pozycjonowanie-stron-cieszyn/
OdpowiedzUsuńFajnie wyczerpany teamt.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuń